Zioła dla alergików

  • 28 lipca 2016

Zioła dla alergików


Rumianek Pospolity

RUMIANEK POSPOLITY

Wykazuje działanie polegające na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy. Picie naparu zalecane jest w przypadku astmy oskrzelowej, kataru siennego, czy alergicznego zapalenia skóry. Należy jednak uważać, bo dużo osób jest niestety, uczulonych na tę roślinę.

Aminek Egipski

AMINEK EGIPSKI

W leczeniu stanów alergicznych dróg oddechowych (głównie oskrzeli) stosuje się od dawna aminek egipski (owoc keli), który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli.

Kwiatostany lepiężnika

Lepiężnik

LEPIĘŻNIK

Godne polecenia są również napary i wyciągi alkoholowe z liści i kłączy lepiężnika. Hamują wiązanie histaminy, przez co wygłuszają reakcje alergiczne, a zewnętrznie stosuje się je do przemywania zmian skórnych w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Duże znaczenie w łagodzeniu reakcji alergicznych mają zioła zawierające flawonoidy lub antocyjany. Należą do nich: ziele fiołka trójbarwnego, liść brzozy, ziele nawłoci, ziele skrzypu, ziele rdestu ptasiego, kwiaty bławatka (w alergiach ocznych, wraz z zielem świetlika), liście i owoce czarnej porzeczki, owoce bzu czarnego, owoce aronii. Pomocne w alergii jest również ziele dziurawca i kwiat krwawnika. Warto jednak pamiętać, że przy stosowaniu dziurawca mogą dodatkowo wystąpić objawy fotoalergii. Duże znaczenie, szczególnie w atopowym zapaleniu skóry mają oleje roślinne, w tym olej z wiesiołka i z ogórecznika, zawierające kwas gamma-lino- lenowy (GLA), do stosowania wewnętrznego. Z kolei olej z czarnuszki pomaga w walce z uporczywym katarem siennym, a zewnętrznie możemy go stosować na stany zapalne skóry. Zioła nie powodują skutków ubocznych, jednak nie powinno się zastępować nimi tradycyjnej terapii opartej na przyjmowaniu leków antyhistaminowych. To wsparcie konwencjonalnych metod leczenia.

Kwiaty tarczycy bajkalskiej

Kwiat tarczycy bajkalskiej

TARCZYCA BAJKALSKA

Roślina ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, w tym przeciwastmatyczne. Hamuje świąd skóry, również na tle alergicznym.